Kas kitas, jeigu ne patys!?
2009 m. Vasario 3 d.Autorių kolektyvas:
Rimantas Stropus
( Laukiami ir kiti autoriai, turintys ką pasakyti šia tema)
Foto: Mariaus Butavičiaus
02.10
RIMANTAS:
Pamąstymai dėl bendro rezultato skaičiavimo. Pasirodo, viskas nėra taip paprasta, bet ir ne per daug komplikuota. Pasiūlymas būtų toks.
Preliminariai (prieš sezoną) sutariama, kokios regatos bus įtraukiamos į įskaitą. Kaip minėta anksčiau, regatos organizatoriams jokių papildomų rūpesčių nekiltų. Tarkim, kad išeina 6 regatos, kurios sudaro visą Čempionato programą. Jachtos, atvykusios į pirmąją iš jų, registruojasi į ją, ir, priklausomai nuo noro, į Čempionatą, tuo pačiu sumokėdama papildomai 5lt nuo dalyvio į Čempionato fondą; tokia pat procedūra bus atliekama ir kitose regatose. Vyksta varžybos (pagal jų nuosavą programą, balus, instrukciją etc), jachtos iškovoja vietas, kurios fiksuojamos į atskirą protokolą (čia galimi du variantai - arba rašoma vieta, užimta regatoje bendrai, arba skaičiuojant tik Čempionate dalyvaujančius laivus; tai turėtų būt nuspręsta balsavimu). Metų gale pagal šiuos protokolus ir skaičiuojama bendra Čempionato įskaita.
Skaičiuojant bendrus rezultatus, galima naudotis „išmetimo" taisykle, tai yra neskaičiuoti vieno blogiausio rezultato. Tačiau, jei kuris nors iš laivų nėra suplaukęs sutartame kiekyje regatų, jam turėtų būt fiksuojama paskutinė vieta nuo visų Čempionate dalyvaujančių jachtų tiek kartų, kiek jam trūksta iki reikiamo regatų skaičiaus. Tokiu būdu būtų išvengta regatų diferencijavimo (vienos atseit svarbesnės, kitos - prastesnės), taip pat nebūtų prievartos dalyvauti absoliučiai visur. Pavyzdys pateiktas lentelėj:
Rezultatai rodo štai ką: Čempionato įskaitoje dalyvauja 7 laivai, pažymėti raudonai; į bendrą įskaitą skaičiuojami 6 regatų rezultatai, su vienu išmetimu (Nidos regata neįvyko, todėl jos rezultatai visiems yra išmesti). Kitose regatose užimtos bendros vietos yra juodos, o Čempionato įskaitos (skaičiuojant tik čempionato dalyvius) vietos yra raudonos. Matom, kad Eglė dalyvavo tik 4 regatose, todėl už NDBL ji gauna paskutinę vietą nuo Čempionate dalyvaujančių jachtų skaičiaus +1 tašką (viso 8).
Skaičiuojant rezultatus, galima imti ir visų dalyvių skaičių; tada galutiniai čempionato rezultatai būtų skaičiuojami pagal tiesioginius atskirų regatų rezultatus:
Didelio skirtumo tarp šių dviejų lentelių/sistemų nėra, tačiau jei vadovautis antruoju variantu, tampa labai aktualu dalyvaut varžybose, kurios turi daugiau dalyvių. Taip pat matome, kad ryškiai skirias rezultatas jachtų, nesudalyvavusių keliose regatose (pvz., Eglės - už NDBL pirmuoju atveju ji gavo 8 taškus, antruoju - 31 tašką).
Tokiu būdu regatų skaičius būtų apspręstas prieš sezoną, tačiau jachtos, norinčios dalyvauti Čempionate, galėtų įsitraukti į jį ir ne nuo pirmos regatos (tarkim, sumokėjus starto mokęstį už papildomas 2 regatas, jei planuoja dalyvauti paskutinės 3 - jose). Metų gale būtų preliminarus 875 lt prizinis fondas (7 jachtos x 5 žmones x 5 litai x 5 regatos), jei nebūtų netgi nė vieno rėmėjo.
Žodžiu, sistema pakankamai aiški. Lieka tiek nedaug - pradėti!
RIMANTAS:
Beskaitinėjant naujienas apie vis atsirandančias regatas, šen bei ten šmėsteli mintis jas apjungti, ir sezono gale turėti tarsi bendrą įskaitą, arba kitaip sakant - Čempionatą. Kadangi ši iniciatyva yra „iš apačios", tai yra, pačių buriuotojų, o ne funkcionierių, tai tikriausiai tikslinga būtų pradėt nuo žemesnio rango (bet ne kokybės) regatų. Žiūrint į praėjusių metų regatų rezultatus ir šių metų planus, kyla idėja, kad mažų, trumpų klubinių regatų, kaip antai naujos „Pilypo Taurės", jau tradicinės NDBL, „Paršelio regatos", planuojamos „Joninių regata", „Nidos taurė" (jei kreiserinė jachtos joje numatytos) „Gero Vėjo" ir panašių regatų, vykstančių Vakarinėj Lietuvos daly, rezultatai galėtų lemti, tarkim, (ne-) oficialaus Kuršių Marių čempionato nugalėtojo vardus.
Įsivaizduojamai, papildomo darbo ar organizacinių rūpesčių atsirastų minimaliai, o sportinis azartas ir tam tikras tų praburiuotų savaitgalių statusas ir solidumas padidėtų - reiktų tiesiog nusistatyti skaičiavimo kriterijus, sistemą, surasti kelis rėmėjus (kas šiuo laikmečiu bus gana sunku, bet įgyvendinama), ir metų gale, jau išsikėlus laivus, susirinkti visiems į sezono uždarymo renginį, kuriame nugalėtojai ir prizininkai ir būtų pagerbti, pakeliant į jų sveikatą stiklus su ne ką mažiau sveikais (priklausomai nuo kiekio) gėrimais.
Šiai, kūrybinio ir planavimo proceso, stadijai aktualiausias klausimas yra - ar ši iniciatyva yra reikalinga, ir ar bus norinčių ją paremti, tiek dalyvavimu, tiek ir visaip kitaip. Nes kas liktų - anot klasiko, „дело техники" (žodžiu, smulkmenos).
Lauksim diskusijos, pasiūlymų, pastabų ir patarimų, bet niurzgėjimo - mažiausiai.
O jei žiūrėt į perspektyvą, tai pamačius, kaip sekasi, ir kiek yra norinčių dalyvaut, būtų galima ir po LBS‘o sparnu glaustis, juk visi čempionatai - tai jau aukščiausio organo prerogatyva. Tik šįkart galėtų teisingai gautis, kad suorganizuotas renginys gautų palaikymą ir palaiminimą, o ne eit prašyt kaži ko, kad suorganizuot neaišku ką. Paskutinių metų patirtis http://www.vejopamusalai.lt/?p=721
rodo, kad klubo nariai renginius organizuoja gražiai ir užtikrintai, todėl ateitis gali būti patikimose rankose.
Ayo: LBS.LT skelbia, jog nuo šių metų jachtų matavimus pagal „Dansk Handicap" taisykles pakeisti „ORC Club" jachtų matavimo taisyklėmis. Pavasarį bus rengiami kursai jachtų matuotojams. Įsigaliojus naujoms matavimo taisyklėms, jos bus privalomos visoms jachtoms LBS Lietuvoje rengiamose varžybose.
Būtų puiki proga pasinaudoti tuo, ir sutarti, kaip klubinių regatų rezultatus naudoti galutinei Čempionato įskaitai.