Šventojiškiui buriuotojui senovinio laivo stiebas prie namų primena audringą jūrą ir keliones
2009 m. Spalio 1 d.Gediminas Pilaitis
2009-09-30 15:16
Šventojoje įsikūręs buriuotojas Kęstutis Oginskas savo naujojo būsto kieme pasistatė medinį burlaivio stiebą. Šis sumanymas labiausiai nustebino jo artimiausius kaimynus - žemaičiai nuo seno įpratę puošti sodybas ne stiebais, inkarais, o kryžiais ir koplytstulpiais.
Iš toli matomas beveik 12 metrų aukščio medinis stiebas, pagamintas pagal žinomo burlaivių konstruktoriaus klaipėdiečio Henriko Mališausko projektą, papuošė ne tik K.Oginsko namo kiemą, bet ir marinistikos akcentų stokojančią senąją pajūrio žvejų gyvenvietę Šventąją - artimiausią kurortinės Palangos kaimynę.
Per gimtadienius laukdamas atvykstant svečių K.Oginskas stiebe iškelia savo inicialais paženklintą vimpelą, kurį jam specialiai sukūrė Palangos dailininkė Reda Ščerbakovienė. Per valstybės šventes stiebe plaikstosi Trispalvė. Stiebas sutvirtintas lynais, kad jo nenuverstų vėjai.
Anksčiau visas pajūris nuo Klaipėdos iki Būtingės buvo nusmaigstytas panašiais signaliniais stiebais. Juose iškeltos vėliavos, įvairių geometrinių formų ženklai žvejus perspėdavo apie oro permainas. Šventojoje ir Palangoje kažkada stovėjo 20 metrų aukščio stiebai.
„Tokių stiebų dar išlikę Kaliningrado srityje - senuose Pilkopos ir Gilijos žvejų kaimuose“, - pasakojo buriniais laivais Kuršių marias išraižęs jachtos kapitonas K.Oginskas. Prieš porą metų jis išleido buriuotojų graibstomą knygą „Šturmano žinynas“ lietuvių ir anglų kalbomis. Šį įdomų šventojiškio ir Neringos savivaldybės projektą parėmė vandens turizmo plėtrą Baltijos šalyse skatinanti Europos Sąjunga.
Neseniai Šventojoje įsikūręs buvęs klaipėdietis K.Oginskas signaliniu stiebu šalia būsto leidžia naudotis tik savo žmonai Rasai. „Supykusi iškelsiu jame juodą vėliavą, kad Kęstutis, grįždamas į namus iš tolo suprastų, ką galvoju“, - šypsosi kol kas jokių grėsmingų pavojaus signalų vyrui nesiunčianti, jo idėjas remianti moteris.
Šventojiškiui stiebas primena dar 1930 metais Estijoje pastatytą jachtą „Amelija“, kurią jis įsigijo Švedijoje ir su draugu parplukdė į Lietuvą. Šešias paras trukusi kelionė per Baltiją vos nesibaigė liūdnai - per audrą sugedo seno burlaivio variklis, į laivą ėmė sunktis vanduo.
„Galėjome plaukti vingiais iki Palangos, bet jau buvome pavargę - aš stovėjau prie vairo, o draugas kibiru sėmė iš jachtos vandenį. Ties Būtinge mobiliuoju telefonu susisiekėme su pasieniečiais. Gelbėjimo vilkikas mus partempė į Klaipėdos uostą“, - prisimena K.Oginskas.
Švedijos įlankose ilgai plaukiojusį burlaivį „Amelija“ K.Oginskas ketino restauruoti, bet vėliau šio sumanymo jam teko atsisakyti - bangų jau gerokai aptalžyto, nuo vandens išbrinkusio medinio korpuso, vidaus patalpų remontui būtų prireikę nemažų investicijų.
Autentiškos „Amelijos“ detalės šventojiškiui pravertė senųjų žvejų pavyzdžiu statant signalinį įtaisą prie savo namu. Jo pagrindas - medinis šio burlaivio grotstiebis.
Info: www.lrytas.lt
Foto: E. Macius